Po co są kruszywa granitowe?


Mar-Granit Mariusz Fikiel - Producent kostki granitowej

Uzyskuje się je poprzez mechaniczne rozdrabnianie litych skał lub w sposób naturalny, dzięki erozji. Skały ulegają erozji na wskutek działania wody, słońca oraz wiatru. Kruszywa granitowe są bardzo trwałe i odporne na działanie zmiennych czynników atmosferycznych. Cecha ta sprawia, że znajdują one szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu.

Po co są kruszywa granitowe?

Te sypkie materiały o zróżnicowanej konsystencji, dzięki swoim właściwościom stosowane są głównie w budownictwie, ale także do podbudowy nasypów kolejowych i drogowych. Kruszywa granitowe mogą być wykorzystywane także do utwardzania różnego rodzaju nawierzchni oraz uzupełniania, budowy i wymiany poboczy dróg.

Dużą popularnością cieszą się również wśród ogrodników i wykorzystywane są do tworzenia warstw drenażowych. Ich zastosowanie pozwala zapewnić odpowiednie nawodnienie znajdującym się w ogrodzie roślinom, a także w razie potrzeby skutecznie pozbyć się nadmiaru wody.

Warto pamiętać, że materiał ten jest częścią składową, jeśli chodzi o produkcję betonu asfaltowego, mieszanek mineralno-asfaltowych, a także wielu innych zapraw budowlanych. Dzieje się tak, ponieważ surowiec ten charakteryzuje wysoka odporność na ścieranie i ściskanie, co ma ogromne znaczenie dla tego rodzaju podłoża.

Zalety

Zastosowanie kruszywa granitowego do podbudowy sprawia, że dana nawierzchnia staje się bardziej wytrzymała, a także odporna na różnego rodzaju uszkodzenia. Co więcej, wydłuża się również jej żywotność, dzięki czemu raz stworzona powierzchnia, do podbudowy której wykorzystany został ten naturalny materiał będzie doskonale się prezentować przez długi czas.

Jednak to nie wszystko, materiał ten może również pełnić doskonałą funkcję dekoracyjną. Duża różnorodność barw w jakich jest dostępny - biały, szary, czaro-żółty i czerwony, sprawia, że jest powszechnie stosowany jako podłoże na podjazdach, ale także ścieżkach w parkach lub ogrodach. Co więcej, kruszywo granitowe w zależności od modelu może mieć różną gęstość, a co za tym idzie możesz bez trudu znaleźć takie, jakiego potrzebujesz.

stworzenie i obsługa strony www