Jak pielęgnować granit?


Mar-Granit Mariusz Fikiel - Producent kostki granitowej

Zwolennicy wykorzystania granitu w różnego rodzaju powierzchniach domowych chwalą sobie ten kamień między innymi z powodu jego twardości, wytrzymałości na czynniki zewnętrzne i odporności na uszkodzenia. Choć prawdą jest, że na ogół kamień granitowy poradzi sobie bez specjalistycznej pielęgnacji, należy pamiętać, że stosowanie określonych preparatów pomoże utrzymać go w dobrym stanie przez długie lata.

Dotyczy to przede wszystkim tych powierzchni, które narażone są na kontakt z różnego rodzaju cieczami (np. woda, tłuszcze) i środkami chemicznymi, czyli kuchennymi i łazienkowymi blatami oraz parapetami wewnętrznymi i zewnętrznymi. W pewnym momencie na powierzchni – dotyczy to głównie jasnych kamieni – mogą pojawić się przebarwienia, osady oraz plamy. Stosowanie specjalistycznych preparatów pomoże jednak temu zapobiec.

Chociaż na rynku dostępne są uniwersalne środki do mycia kamieni, stosowanie impregnatów zalecanych przez sprzedawców zagwarantuje lepszy efekt. Specjalistyczne środki do czyszczenia zabezpieczają granit przed wysychaniem, wchłanianiem cieczy, a także usuwają wszelkie osady. Wśród dostępnych impregnatów można znaleźć środki, które nie zmieniają wyglądu powierzchni oraz takie, które dają tzw. efekt mokrego kamienia. Należy jednak pamiętać, by przed stosowaniem jakichkolwiek preparatów dokładnie wyczyścić i wysuszyć kamienną powierzchnię.

stworzenie i obsługa strony www